25 Kč z každé lahve odvádíme na projekty zajišťující zdroj čisté pitné vody a hygienu tam, kde jí je nedostatek.

Nejčastější dotazy

Připravili jsme pro vás odpovědi na ty nejčastější dotazy týkající se produktů Soulbottles. 

Kde se Soulbottles vyrábí?

Lahve Soulbottles se vyrábí v Německu. Skleněná část pochází ze sklářského města ve spolkové zemi Thüringen. Skleněná část je 100 % recyklovatelná. Víčko je složeno z porcelánového dílu, části z nerezové oceli a z kaučukového těsnění. Všechny součásti víčka se také vyrábí v Německu.

Latex (surový kaučuk), ze kterého se vyrábí přírodní kaučuk pro těsnění lahví, se získává ze stromů na Srí Lance. Při dalším zpracování surového kaučuku a při výrobě kaučukového těsnění se nepoužívají chemikálie na bázi petrochemie ani změkčovadla. Od 01.06.2018 jsou všechna těsnění vyrobena z pryže certifikované FAIR RUBBER. Fair Rubber je sdružení pro spravedlivý obchod s výrobky z přírodní gumy.

Lahve Soulbottles jsou, stejně jako my lidé, jedinečné. Některé mají menší vady, například bublinka uzavřená ve skle. Tyto malé optické změny nemohou ovlivnit pevnost a dlouhou životnost lahví Soulbottles.

V jakých velikostech jsou Soulbottles k dostání?

K dostání jsou lahve o dvou objemech: 0,6 l a 1,0 l. Velikost dané lahve je vždy uvedena v popisku.

Jaké jsou rozměry a hmotnost Soulbottles? 

Lahev objem 0,6 l - vnější průměr 7,5 cm, výška 26 cm, hmotnost 530 g
Lahev objem 1,0 l - vnější průměr 8,5 cm, výška 29 cm, hmotnost 710 g 

Vnitřní průměr hrdla lahve je u obou objemů 3 cm. 

Jak odolné jsou motivy na lahvích Soulbottles?

Motivy na lahvích Soulbottles se vyznačují vysokou stálostí, vydrží až 500 cyklů v myčce nádobí (výjimky z možnosti mytí v myčce naleznete níže v textu). Keramický potisk lahví se stává součástí skleněné plochy při teplotách až 700 °C. Je odolný vůči kyselinám, zásadám a poškrábání. Výjimkou jsou lahve se stříbrným nebo zlatým potiskem. Tyto lahve je vhodné mýt pouze ručně.  

Odkud pocházejí motivy lahví Soulbottles?

Autory motivů lahví Soulbottles jsou umělci a návrháři z celého světa. Některé motivy pocházejí ze soutěží, jiné vycházejí ze setkání a známostí. V centrále Soulbottles v Německu jsou vždy otevřeni novým nápadům a návrhům. Pokud máte nějaký zajímavý návrh motivu, můžete jej poslat na e-mail hello@soulbottles.com

Můj oblíbený motiv je k dispozici pouze v jedné velikosti. Proč?

Až na několik výjimek jsou motivy k dispozici v jedné velikosti, a to jako 0,6l lahev nebo 1,0l lahev. Pokud najdete 50 přátel, kteří by rádi stejný (již u Soulbottles používaný) motiv na lahvi jiné velikosti, obraťte se, prosím, na info@botl.cz.

Náhradní díly

Každá láhev může být rozebrána na jednotlivé části, které lze vyměnit a obnovit. Všechny náhradní díly je možné individuálně poptat.

Jak nejlépe vyčistit lahve Soulbottles? 

Většinu lahví je možno mýt v myčce nádobí. Víčko lze z lahve zcela sundat, ve videu níže najdete instrukce k jeho opětovnému sestavení. Výjimkou z mytí v myčce jsou láhve s potiskem ze zlata či stříbra, které je nutné mýt ručně. Vhodné je použít tento kartáč s vlákny z agáve zaručující šetrné, ale důkladné vyčištění láhve. Chcete-li vyčistit gumové těsnění lahve a zbavit jej zápachu, který někdy užíváním po čase může vzniknout, můžete jej například vložit do mrazničky nebo namočit přes noc do octa. Pomáhá to také proti možnému specifickému zápachu nové gumy u zcela nových lahví.

Co se stane s darem 1 € za každou prodanou lahev?

Prodejem lahví Soulbottles se také podporují projekty k zajištění pitné vody v oblastech, kde je jí nedostatek. Za každou prodanou lahev jde 1 € organizaci Viva con Agua de Sankt Pauli a na projekty WASH (water sanitation hygiene) organizace Welthungerhilfe.

Lahve Soulbottles a horké nápoje

Stejně jako u všech skleněných výrobků závisí i u skleněných lahví Soulbottles možnost použití horkých nápojů na rozdílu teplot tekutiny a skla. Doporučujeme, aby tento rozdíl nebyl větší než 40 °C. Před nalitím horkého čaje můžete lahev vložit temperovat do teplé vody. To znamená, že abyste lahev Soulbottles bezpečně naplnili vroucí vodou, musíte ji zahřát až na 60 °C.

Mohu lahve Soulbottles používat i na sycené nápoje?

Ano můžete, ale ujistěte se, že necháte nějaký prostor pro vznikající tlak vzduchu. Doporučujeme, abyste ji nenaplňovali výše než 2 cm pod začátek hrdla lahve. Různé sycené vody mají také různý obsah oxidu uhličitého, proto může být výsledný tlak v lahvi různý. Soulbottles mohou odolávat tlaku až 3 bary, což je více než u skla běžně používaného pro sycené nápoje. To však platí pouze pro neporušené láhve. Pokud Vám lahev upadla, popřípadě je nějak poškozená, odolání tlaku vzduchu již nelze zaručit.

Uzávěr lahve se hůře zavírá

Někdy se pružnost spony může časem snižovat. Poté je vhodné demontovat kovový upevňovací prvek a stisknout boky kovového ramene v ruce. Instrukce k opětovnému sestavení víčka najdete ve videu výše. Všechny náhradní díly je možné také individuálně poptat.

Existuje lahev Soulbottles bez motivu?

Každá lahev Soulbottles má nějaký motiv. Některé motivy jsou výrazné, nejdecentnější lahví je Soulbottles s motivem "einfach nur Wasser". Možná hledáte právě tento jednoduchý motiv.

Zpět do obchodu